08
12 2018
117

5. (29.1.6.37) Care este modalitatea de informare a lucrătorilor (foști lucrători) despre venitul obținut în perioada fiscală? Care este termenul privind prezentarea informației respective?

În conformitate cu prevederile art. 92 alin. (4) din Codul fiscal , persoanele indicate la art. 92 alin. (3) sunt obligate, pînă la 1 martie al anului fiscal imediat următor celui în care au fost efectuate plățile, să prezinte beneficiarului acestor plăti (cu excepția celor ce au obținut venituri conform art. 901 și art. 91 alin. (1)) informații privind tipul venitului achitat, suma acestuia, suma scutirilor acordate conform art. 33-35, suma deducerilor prevăzute la art. 36 alin. (6) și (7), precum și suma impozitului reținut, în cazul reținerii.

Totodată, informația respectivă urmează a fi prezentată utilizând formularul „Informația privind veniturile calculate și achitate în folosul persoanei fizice (juridice) și impozitul pe venit reținut din aceste venituri”, anexa nr. 5 la Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 140 din 20 noiembrie 2017.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.