14
03 2018
114

8. (28.23.18) Cum se vor reflecta în Declaraţia privind TVA, livrările efectuate în interiorul zonei economice libere?

În conformitate cu Ordinul IFPS nr. 1164 din 25.10.2012 „Despre aprobarea formularului Declaraţiei privind TVA şi a Modului de completare a Declaraţiei privind TVA” , în Declaraţia privind TVA se indică livrările impozitate la cota standard, la cota redusă, scutite de TVA cu drept de deducere şi cele scutite de TVA fără drept de deducere. Potrivit prevederilor art. 95 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, livrarea mărfurilor şi serviciilor efectuate în interiorul zonei economice libere, nu constituie obiecte impozabile cu TVA.

Prin urmare, dat fiind faptul că, livrările în cauză nu constituie obiect al impunerii cu TVA, acestea nu urmează a fi reflectate în Declarația privind TVA.
[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018].

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.