26
10 2020
369

Ordinul SFS nr. 539 din 17.10.2020 privind actualizarea Bazei generalizate a practicii fiscale

 

 

 

(28.27.20) În urma completării declarației privind TVA de către subiecții impunerii în cadrul „e-Commerce VAT” care este procedura de generare a datelor pentru achitarea obligație fiscale constatate ?

 

(28.27.19) În urma completării cererii de luare la evidență fiscală prin intermediul serviciului electronic „e-Commerce VAT” de pe pagina oficială a Serviciului Fiscal de Stat www.sfs.md, agentul economic nerezident constată faptul necesității ajustării unor date din cerere. Care este procedura de perfectare a ajustărilor?

 

(28.27.18) Prin ce act normativ este aprobat formularul cererii privind luarea la evidență fiscală a nerezidentului care desfășoară activitate de întreprinzător fără deținerea formei organizatorico-juridice în Republica Moldova şi modul de completare a cesteia şi confirmarea privind luarea la evidență fiscală a nerezidentului?

 

(28.27.17) Agentul economic nerezident prestează servicii de intermediere în achitările efectuate prin internet de către persoanele fizice rezidente a Republicii Moldova pentru serviciile electronice beneficiate de la alți nerezidenți. Reprezintă acest agent economic subiect al impunerii cu TVA în cadrul „e-Commerce VAT”?

 

(28.27.16) Care este procedura de corectare a obligațiilor fiscale la compartimentul TVA declarate anterior prin Declarațiile privind TVA de către nerezidenții ce sunt înregistrați în cadrul „e-Commerce VAT” în cazul identificării declarării neveridice a cuantumului obligațiilor?

 

(28.27.8) Care este perioada fiscală a obligațiilor aferente TVA în cadrul „e-Commerce VAT”?

(28.27.15) Poate fi prezentată Declarația privind TVA de către nerezidenții ce sunt înregistrați în cadrul „e-Commerce VAT” aferent serviciilor prevăzute la art.95 alin.(11) din Codul fiscal pentru perioadele fiscale în care ei nu dețineau statut de plătitor a TVA?

 

(28.27.7) Cum se determină valoarea impozabilă a livrării impozabile în cadrul „e-Commerce VAT”?

(28.27.4) Constituie obiect al impunerii cu TVA în cadrul „e-Commerce VAT” serviciile de publicitate, acordate cetățenilor Republicii Moldova intermediul rețelelor de socializare, dacă conținutul publicității poartă caracter comercial?

(28.27.6) Constituie obiect al impunerii cu TVA în cadrul „e-Commerce VAT” serviciile de acordare prin internet a dreptului de utilizare a software-ului, a cărților electronice, fără descărcarea lor, care se efectuează contra plată de către cetățenii Republicii Moldova?

(28.27.14) De către cine se efectuează achitarea TVA pentru serviciile prestate de către nerezident în cazul în care serviciul a fost contractat de către o persoană cu statut de persoană fizică cetățean în scopul desfășurării activității de întreprinzător în una din formele organizatorico-juridice stabilite de legislație, achitarea fiind efectuată din numele subiectului înregistrat în una din formele menționate?

(28.27.12) Cum poate fi apreciat locul aflării persoanei fizice ce beneficiază de servicii, prevăzute la art.95 alin.(1/1) din Codul fiscal, de la nerezidenții care desfășoară activitate de întreprinzător fără deținerea formei organizatorico-juridice în Republica Moldova?

(28.27.3) Constituie obiectul al impunerii cu TVA în cadrul „e-Commerce VAT” accesarea online a jocurilor cu procurarea upgrade-urilor și lărgirea posibilităților funcționale a jocurilor efectuate contra plată de către persoanele fizice din Republica Moldova?

(28.27.13) Persoana fizică se loghează pe site-ul administrat de către nerezident utilizând autentificarea prin intermediul telefonului mobil cu prefixul Republicii Moldova?

(28.27.2) Pentru care servicii electronice se aplică TVA de către nerezidenții care desfășoară activitate de întreprinzător fără deținerea formei organizatorico-juridice în Republica Moldova ?

(28.27.5) Constituie obiect al impunerii cu TVA în cadrul „e-Commerce VAT” serviciile de vizionare a filmelor şi programelor TV sau descărcarea contentului audio-vizual care se efectuează contra plată de către cetățenii Republicii Moldova?

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.