22
09 2017
640

1. (29.3.2) Care este modalitatea de declarare a veniturilor obținute de către persoana fizică cetațean care a obţinut venituri altele decât veniturile din activitatea profesională în sectorul justiției?

Începând cu 1 ianuarie 2017 persoana care desfăşoară activitate profesională în sectorul justiției prezintă Declaraţia cu privire la impozitul pe venit potrivit formei aprobate de Ministerul Finanțelor.

Venitul persoanei care desfăşoară activitate profesională în sectorul justiției, obţinut din activitatea profesională, se impozitează conform cotei de 18%, prevăzută pentru persoanele care desfășoară activitate profesională în sectorul justiției, stabilită la art. 694 din Codul fiscal.

În cazul în care persoana care desfăşoară activitate profesională în sectorul justiției pe parcursul anului fiscala obţinut venituri altele decât veniturile din activitatea profesională, atunci aceasta urmează să prezinte Declaraţia persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (forma CET15), indicând în ea veniturile impozabile obţinute ca persoană fizică care nu practică activitate profesională.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.